Grzybica stóp

Grzybica stóp pomimo ogólnie dostępnych środków farmakologicznych nawet w dzisiejszych czasach należy do epidemiologicznych zagrożeń całego społeczeństwa. Można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z grzybami, które wywołują w ludzkim organizmie zmiany chorobowe. Do zarażenia najczęściej dochodzi w miejscach publicznych takich jak przykładowo basen, sauna lub klubie fitness gdzie panują korzystne warunki dla rozwoju grzyba chorobotwórczego. Również bezpośredni kontakt z chorym może doprowadzić do zakażenia. Nie należy korzystać z ręczników czy obuwia innych osób a pod prysznicami publicznymi brać kąpiel wyłącznie w ochronnych, gumowych klapkach. Rozwojowi grzybicy stóp sprzyja przede wszystkim ciepłe i wilgotne środowisko dlatego trzeba koniecznie unikać noszenia nieprzewiewanych butów oraz skarpetek produkowanych z syntetycznych włókien. Warto również wiedzieć że na zarażenie się grzybami chorobotwórczymi narażone są szczególnie osoby o znacznie obniżonej odporności.

O zarażeniu się grzybami chorobotwórczymi świadczy pojawienie się na skórze stóp zaczerwienień oraz świądu. Zmiany najczęściej uwidoczniają się w pierwszej kolejności pomiędzy czwartym a piątym palcem a w dalszej fazie choroby obejmować zaczynają wszystkie przestrzenie pomiędzy palcami. Dalszy rozwój infekcji doprowadza do łuszczenia się i bolesnego pękania skóry. Zainfekowane miejsca wydzielają dość specyficzny i nieprzyjemny zapach. W kolejnym etapie rozwoju choroba przenosi się na grzbiet i całą podeszwę stopy. Nieleczona grzybica sprzyja częstemu pojawianiu się infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Leczenie zmian grzybiczych stóp jest dość trudne a przede wszystkim długotrwałe. W początkowym stadium choroby można używać dostępnych w sprzedaży bez recepty lekarskiej preparatów takich jak dla przykładu : Daktarin, Lamisilatt czy Micetal. Gdy kuracja nie przynosi oczekiwanego efektu należy koniecznie udać się do lekarza dermatologa, który po wykonaniu specjalnego badania mykologicznego zaleci silniejsze a zatem bardziej skuteczne środki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *