Grzybica u dzieci

Grzybica paznokci to nie jedynie bardzo poważna dolegliwość osób dojrzałych oraz starszych ale także choroba, która dotknąć może również nawet małe dzieci. Podobnie jak osoby starsze małe dzieci mogą zarazić się grzybami chorobotwórczymi przez bezpośredni kontakt z nimi bądź styczność z osobami chorującymi na grzybicę.

Aby uniknąć grzybicy u małych dzieci należy bezwzględnie przestrzegać zasad codziennej higieny, dokładnie osuszać ich skórę rąk i nóg po każdym umyciu a także prawidłowo przycinać im paznokcie. Małe dzieci bezwzględnie nie powinny nosić obuwia używanego jak również zakładać skarpetek i rajtuzek produkowanych z włókien syntetycznych. Aby zapewnić ich stopom należyte warunki, buty przeznaczone dla dzieci muszą być przewiewne i wygodne a bawełniane skarpetki czy rajtuzy codziennie zmieniane. Przemoczone obuwie przed kolejnym założeniem należy dokładnie wysuszyć.

Ponadto warto pamiętać, żeby dziecko używało zawsze wyłącznie swojego ręcznika. Ponieważ grzybicą paznokci można również zarazić się od zwierząt a w szczególności od małych kotów należy ograniczyć kontakt dziecka z nieznanymi zwierzętami. Gdy nasza pociecha uczęszcza na basen, nie wolno zapominać o wyposażeniu jej w specjalne gumowe klapki, które odpowiednio zabezpieczają przed zarażeniem się grzybami chorobotwórczymi.

Przy pojawieniu się pierwszych, niepokojących symptomów zakażenia grzybiczego nie wolno ich bagatelizować i należy natychmiast zgłosić się do poradni dermatologicznej. Dostępne w aptekach preparaty, sprzedawane bez konieczności przedkładania recepty lekarskiej nie zawsze przeznaczone są dla małych dzieci dlatego warto zapoznać się z zamieszczonymi informacjami o ich stosowaniu, które są dołączone do opakowania bądź skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Warto wiedzieć, że na infekcję grzybiczą bardziej narażone są dzieci z osłabionym układem odpornościowym oraz te, które przeszły kurację antybiotykową. Im wcześniej podjęta odpowiednio dobrana kuracja tym większe szanse na całkowite wyleczenie dziecka z grzybicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *