Leki

Leczenie zakażonych paznokci nie należy do łatwych, zwłaszcza gdy grzybica zostanie późno zdiagnozowana. Często kuracja jest skomplikowana, głównie z powodu uodparniana się patogenów na przyjmowane leki i zajmuje więcej niż chcielibyśmy czasu. Wyróżniamy preparaty lecznicze zewnętrzne i wewnętrzne, które stosuje się w zależności od zaawansowania choroby oraz mikroorganizmu, który wywołał daną grzybicę.

Zdarza się niestety, że bagatelizujemy pierwsze objawy grzybicy, przez co proces leczenia przebiega dłużej i jest bardziej skomplikowany. Rozwój infekcji powoduje coraz więcej dolegliwości i w końcu decydujemy się na wizytę u specjalisty. Lekarz w zależności od stadium choroby i po zapoznaniu się z wynikami badania mykologicznego paznokci przepisze leki. W aptece znajduje się wiele preparatów przeciwgrzybiczych, co ma swoje uzasadnienie zwłaszcza wtedy gdy w trakcie terapii musimy medykament zmienić, ponieważ dotychczasowe wyniki leczenia nie są dostatecznie dobre.

Leki dostępne bez recepty

Obecnie mamy bardzo duży wybór leków bez recepty ale ich skuteczność zależy od wielu czynników, m.in. stadium choroby, rodzaju patogenu, co jest nam na własną rękę trudno ocenić, w związku z czym preparat może być nieskuteczny. Jeśli mimo tych zaleceń uważamy, że nie jest nam potrzebna konsultacja, to do najczęściej kupowanych leków bez recepty należą: Acifungin Forte, Daktarin, Clotrimazolum, Nizoral, Citrosept. Mimo, iż leki możemy zakupić sami, na własną odpowiedzialność to przynajmniej umówmy się na wizytę i wysłuchajmy tego co ma nam do powiedzenia dermatolog.

Leki na receptę lekarską

Właściwa diagnoza postawiona przez doświadczonego lekarza to optymalne leczenie grzybicy. Skuteczność oraz czas terapii uzależniony jest od stadium rozwoju schorzenia, im wcześniej rozpoznamy objawy i zgłosimy się do lekarza tym szybciej wyleczymy paznokcie. W zależności od diagnozy dostaniemy leki na receptę doustne lub maści. Dużym zainteresowaniem cieszą się lakiery, które zawierają cyklopiroks lub amorolfinę. Maści Mycospor, Lamisil i kapsułki, zawierające terbinafinę lub podawane wyłącznie doustnie leki z substancją o nazwie itrakonazol. Leczenie może trwać nawet do pół roku. O zakończeniu terapii poinformuje nas lekarz prowadzący.

Pamiętajmy również o oczyszczeniu (środki przeciwgrzybicze), lub nawet wyrzuceniu ubrań, skarpetek, butów noszonych w czasie infekcji. Znajdują się w nich zarodniki grzyba, które mogą wywołać ponowne zakażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *