Objawy

Objawy grzybicy paznokci stóp i rąk zaczynają się pojawiać stopniowo i są dość niewinne a przez to choroba jest trudna w rozpoznaniu. Łuszczenie się skóry przy paznokciach czy ich łamliwość i rozdwajanie, pacjent często uważa za symptomy niedoboru witamin. Objawy grzybicy paznokci ze względu na swoje cechy kliniczne często mylone są z objawami wielu innych chorób takich jak dla przykładu łuszczyca paznokci, liszaj płaski paznokci czy bielactwo płytki paznokciowej, które występuje przy niedokrwieniu kończyn bądź zakrzepicy.

Zmiany grzybicze płytki paznokciowej są często kolejnym etapem grzybicy stóp. Mogą się one pojawić na samej płytce paznokciowej bądź pod paznokciem. W większości przypadków choroba w pierwszej kolejności atakuje płytkę paznokciową palucha i nie leczona przenosi się na kolejne paznokcie. Pojawia się specyficzny dość nieprzyjemny zapach, który jest efektem gromadzenia się pod paznokciami złogów grzybów chorobotwórczych. Na tym etapie choroby nawet najdokładniejsza higiena stóp nie jest w stanie zlikwidować infekcji a co za tym idzie nieprzyjemnego zapachu i jedynym rozwiązaniem jest natychmiastowe podjęcie odpowiedniej kuracji.

W kolejnej fazie choroby płytka paznokcia staje się matowa i zmienia barwę na białą, zielonkawą lub brunatną. Paznokcie stają się grubsze, bardziej kruche i łamliwe co znacznie utrudnia codzienną higienę. Na płytce paznokciowej mogą pojawić się bruzdy a wokół niej zaczerwienie i opuchlizna. Dodatkowo nieleczona grzybica doprowadza nie licząc zmian samej płytki paznokciowej do rogowacenia naskórka a w konsekwencji odklejania się paznokci.

Oprócz paznokci stóp grzybica może również zaatakować płytkę paznokciową u rąk. Ten rodzaj zakażenia grzybami chorobotwórczymi najczęściej dotyka dojrzałe kobiety. Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się na paznokciach palców środkowych. Może im towarzyszyć obrzęk naskórka wokół płytki paznokciowej, zaczerwienie a nawet silny ból przy zetknięciu z wodą co świadczy o tym, że zakażenie zajęło również tkanki miękkie wokół zainfekowanego paznokcia.

Autor: Robert Puchacz

Korekta: Dr n. med. Weronika Kucharzewska, Dermatolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *